Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Michálek, rytíř na bílém koni?

Média si našla nového hrdinu hodného nekritického obdivu a adorace. Není jím nikdo jiný než Libor Michálek. Hrdina se však nejlépe vyjímá v černobílém světě. To, že svět černobílý není, vem čert, prostě se vytvoří. A tak je nám na stříbrném podnose servírován příběh dobra se zlem. Příběh boje neohroženého Libora Michálka s hydrou korupcí a klientelismem prolezlé státní správy. Zkusme se však přestat nechat opíjet příběhem téměř epických rozměrů a místo toho se podívejme na celou věc střízlivýma očima. Alespoň na chvíli.

MF DNES

Představte si, že máte doma nastrčené štěnice, na jejichž druhém konci sedí Vám neznámý člověk a pečlivě poslouchá a zaznamenává, co říkáte včetně těch nejsoukromějších a nejintimnějších rozhovorů s Vašimi blízkými. Představte si, totéž v případě Vašeho telefonu, Vašeho emailu a textových zpráv. Představte si, že každé Vaše slovo nahrává Váš kolega v práci. A teď si představte, že onen člověk, který Vás takhle špicluje, není žádný neznámý, téměř bezejmenný cizinec, ale Váš blízký spolupracovník, člověk, v něhož máte důvěru.

A teď si představte, že by to dělal naprosto každý. Odposlech do každého saka, do každé rodiny, pod každý stůl. Co tím vznikne? Atmosféra nedůvěry, atmosféra strachu. Atmosféra, ze které se mi chce zvracet. Něco podobného jsme v naší zemi již několikrát zažili. Doby, kdy člověk nemohl věřit nikomu, doby masového udavačství spojeného s komunistickým a nacistickým totalitním režimem jsou však dnes již naštěstí pryč. Buďme za to rádi a dělejme vše pro to, aby se již nevrátily.

Ano odposlechy a tajně pořízené nahrávky mohou vést k odhalení závažné trestné činnosti. Ale za jakou cenu? Za cenu brutálního narušení soukromí. To může být v mnohých případech ospravedlnitelné. A právě proto upravuje podmínky pro používání operativní techniky zákon a její nasazování není ponecháno libovůli policistů, ale je vázáno na součinnost se soudem.

Žijeme v právním státě a ne na divokém západě. Míra ušlechtilosti věcí je subjektivní, pravidla však, aby měla smysl, musí být univerzální. Právě proto máme zákony. Sebeušlechtilejší čin nás tak nezplnomocňuje k porušování zákona. Právě o opaku, je však asi přesvědčen Libor Michálek, jak říká jeho někdejší kolega a přítel Tomáš Polák: „Pokud už je o něčem přesvědčen, že se odehrálo přesně podle jeho představ, jeho – možná přemrštěný – cit pro spravedlnost mu bude velet, aby za tím šel bez ohledu na následky. To je správné. Co není správné, je, že to udělá i v případě, když to celé nemá prokazatelný základ.“ A na jiném místě pak: „Když subjektivně nabude dojmu, že má pravdu, tak má tendence být neloajální jak ke svým nadřízeným, tak k instituci, v níž pracuje, ať jeho dojmy odpovídají realitě, nebo ne.“ (Viz. Reflex č. 52)

Kdyby se ale každý choval jako pan Michálek, tak bychom to velice snadno a rychle dopracovali do stavu, kdy se budeme navzájem střílet na ulicích. Měl-li Libor Michálek informace o korupci na jím řízeném, zdůrazňuji jím řízeném, fondu měl se neprodleně obrátit na policii. To by udělal právě rytíř na bílém koni, za kterého nám Michálka vydávají média.

Michálek však na místo toho začal fízlovat své spolupracovníky. A nahrával je několik měsíců. Pan Michálek tak žádným rytířem na bílém koni není, je maximálně laciným rádobyhrdinou z béčkového komiksu. Jak ostatně řekl Milan Knížák: „Pokud mám něco proti svému spolupracovníkovi, nebo svému šéfovi, tak mu  to otevřeně sdělím a pokud je to opravdu závažné, tak s tím jdu na policii, ale amatérsky fízlovat, to je pod úroveň normálního člověka.“
Dnes Michálek tvrdí, že celou dobu usiloval odhalit korupci. Co když byly jeho motivy zcela jiné? Co když chtěl své spolupracovníky vydírat? Dělal to z vlastní iniciativy nebo stojí někdo v pozadí? A vůbec, není celého jeho počínání morálně úchylné? Opravdu máme nekriticky věřit panu Michálkovi? Na základě čeho bychom tak měli činit? Na základě jeho prohlášení? Co když to jen zloděj křičí, chyťte zloděje? Tyto a další, podobné otázky by měla média klást panu Michálkovi na místo nekritického obdivu a adorace.

Autor: Matěj Trávníček | čtvrtek 6.1.2011 14:06 | karma článku: 24,84 | přečteno: 3029x
  • Další články autora

Matěj Trávníček

Polobůh Heger zasahuje

Tak předně a jen pro ujasnění. Cigarety existují, protože je lidé chtějí. Kdyby lidi nechtěli kouřit, nikomu by se cigarety nevyplatilo vyrábět. Výrobci by zkrachovali a cigarety by přestaly existovat. (Podobně jako jiné dnes již zapomenuté výrobky.) Lidé je však kupovat chtějí a díky tomu má spousta lidí práci a živé své rodiny, ale to jen tak na okraj.

27.3.2013 v 9:42 | Karma: 24,29 | Přečteno: 1067x | Diskuse| Politika

Matěj Trávníček

Jiná volba, stejné bahno

Jedním z argumentů zastánců přímé volby bylo i to, že její zavedení přinese celému procesu výběru hlavy státu důstojnost. Již necelý týden před druhým kolem volby však vidíme, že něco takového se stalo jen stěží. Z původních 8 obyvatel vily, ke kterým castingová agentura Nejvyšší správní soud přiřadil ještě paní Janu, zbyli jen 2. A ve vile přituhuje.

21.1.2013 v 8:37 | Karma: 13,09 | Přečteno: 711x | Diskuse| Politika

Matěj Trávníček

Pane Okamuro, tohle jste už vážně přehnal

Poté, co vyřkl několik přinejmenším kontroverzních názorů a našel v sobě tu nekonečnou drzost napsat knihu s názvem „Umění vládnout“, objevil kandidát na prezidenta a člověk s názorem na cokoli, Tomio Okamura nové dno. Tvrdí, že komunismus je nejdemokratičtější systém, a na svém blogu dokonce píše: „To, že je někdo komunista nikdy nevylučuje, že je demokrat.“

20.11.2012 v 22:47 | Karma: 32,91 | Přečteno: 1990x | Diskuse| Politika

Matěj Trávníček

Jsem student a jsem pro školné!

Debata o případném zavedení školného postrádá jeden zcela zásadní rozměr. A sice rozměr morální. Základní otázka totiž nezní v duchu Hamletovského dilematu: „Mít či nemít školné?“ Nýbrž: „Kdo by měl platit za studium na vysoké škole?“

22.2.2012 v 10:07 | Karma: 23,67 | Přečteno: 1451x | Diskuse| Politika

Matěj Trávníček

Příliš krátká paměť Bohuslava Sobotky

Tak a už je to tady zase. Obstrukce. Opozice se snaží vládní většině znesnadnit přijetí reformních zákonů. Za pozitivní lze spatřovat, že na rozdíl od tolik idealizované I. republiky a tolik zbytečně nenáviděného habsburského mocnářství zatím poslanci nepřistoupili k fyzickým konfrontacím ani nezahájili proces demolování vybavení dolní komory parlamentu.

2.11.2011 v 15:12 | Karma: 36,62 | Přečteno: 1818x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2235x
PhDr. Matěj Trávníček (*25. 2. 1988)
Politolog, I. místopředseda Mladých konzervativců, člen Mensy ČR a České společnosti pro politické vědy. Živí se prací v oboru a věří, že i politologové by se neměli bát říkat svůj názor. Své názory by však neměli zaměňovat za vědecké poznatky. Specializuje se na volební studia a zejména pak volební systémy. Na tomto blogu prezentuje výhradně své soukromé názory.